Zdrowie i medycyna

ci wybierają jednak prywatne ośrodki zdrowia, oferujące nie tylko szereg o wiele bardziej skomplikowanych badań, ale także na przykład dostosowany do potrzeb pacjenta grafik przyjęć u określonych lekarzy a także więcej specjalistó

Zdrowie i medycyna

Czy pacjenci wolą leczyć się za prywatne czy publiczne pieniądze?

Wiele osób staje przed dylematem odnośnie wyboru publicznej lub prywatnej placówki. Coraz częściej pacjenci wybierają jednak prywatne ośrodki zdrowia, oferujące nie tylko szereg o wiele bardziej skomplikowanych badań, ale także na przykład dostosowany do potrzeb pacjenta grafik przyjęć u określonych lekarzy a także więcej specjalistów. Niewątpliwie, jedną z głównych zalet sprawiających, że pacjenci chętniej niż publiczne ośrodki zdrowia wybierają prywatną opiekę medyczną jest to, że czas od rezerwacji do wizyty lekarskiej jest o wiele, wiele krótszy niż w przypadku wizyt, które odbywają się przy refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia.


Historia okulistyki

Według historyków indyjskich pierwsze operacje okulistyczne wykonywano już 4,5 tys. lat p.n.e. Jest to teza sporna, z uwagi na brak źródeł. Pierwszą pisemną wzmiankę o operacji okulistycznej zawiera Kodeks Hammurabiego (spisany ok. 1772 p.n.e.), w którym paragraf 215 opisuje operację usunięcia ropnia worka łzowego1.

Pionierem operacji na oku w medycynie współczesnej był XVI-wieczny Niemiec Georg Bartisch (1536-1606), który w 1583 roku usunął gałkę pacjentowi z powodu raka2. W 1709 roku Michel Brisseau odkrył, że przyczyną zaćmy jest zmętnienie soczewki w oku. Pierwsze szpitale okulistyczne powstawały kolejno w Wiedniu (1786), Londynie (1804, Moorfields Eye Hospital) i Petersburgu (1806)2.

Pierwszy polski ośrodek okulistyki (Instytut Oftalmiczny) założył w 1823 roku Wiktor Feliks Szokalski2, uznawany za ojca polskiej okulistyki.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Okulistyka


O ortopedii

Ortopedia (gr. orthos ? prosty, prawidłowy1 oraz paideía ? wychowanie, wykształcenie2) ? dział medycyny zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób i urazów narządu ruchu: szkieletu (z wyjątkiem kości czaszki), układu więzadłowo-stawowego oraz uszkodzeń mięśni, nerwów i naczyń3. W Polsce specjalizacja lekarska z ortopedii i traumatologii może być rozpoczęta po odbyciu podyplomowego stażu lekarskiego.

W Polsce do rozwoju nowoczesnej ortopedii przyczynili się m.in. Ireneusz Wierzejewski, Adam Gruca, Wiktor Dega, Adolf Wojciechowski ? autorzy licznych prac naukowych i twórcy nowych metod operacyjnych. Pierwsza klinika ortopedyczna powstała 1923 w Poznaniu, zaś Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne założono 1928 w Poznaniu4.
W Stanach Zjednoczonych ortopedzi stanowią 3-4% lekarzy. Najczęstszymi procedurami są tam artroskopia (wziernikowanie) kolana z meniscektomią (wycięciem łąkotki), artroskopia barku, odbarczenie kanału nadgarstka.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ortopedia



© 2019 http://informator.wodzislaw.pl/