O diagnozie w serwisie
Diagnoza sprzętu komputerowego po awarii to nie łatwe zadanie nawet dla doświadczonego serwisanta. Czasami odpowiednia diagnoza zajmuje dużo więcej czasu niż sama naprawa, ale niemniej bez niej nie da się dobrze naprawić żadnego komputera.
Do diagnozy w serwisach używa się specjalnego oprogramowania komputerowego, a dla sprzętu różnych mierników i zasilaczy serwisowych. Najtrudniejsze w diagnozie są uszkodzenia mikrochipów na układach scalonych. To zajęcie wymaga dużego doświadczenia i cierpliwości, bo trzeba sprawdzić prawie każde połączenie i styk na płytce.
Kwestia płyty głównej z Wikipedii
Płyta główna (ang. motherboard, mainboard) ? obwód drukowany urządzenia elektronicznego, na którym montuje się najważniejsze elementy, umożliwiając komunikację wszystkim pozostałym komponentom i modułom.1
W komputerze na płycie głównej znajdują się: procesory, pamięć operacyjna lub gniazda do zainstalowania tych urządzeń oraz gniazda do zainstalowania dodatkowych płyt zwanych kartami rozszerzającymi (np. PCI), oraz gniazda do urządzeń składujących (dyski twarde, napędy optyczne itp.), złącze klawiatury i zasilacza. W niektórych konstrukcjach także gniazda do innych urządzeń zewnętrznych, do których sprzęt znajduje się na płycie głównej (port szeregowy, port równoległy, USB).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Płyta_główna
O zaletach laptopów z Wikipedii
Do zalet laptopów można zaliczyć wysoką mobilność ? relatywnie niewielkie urządzenie nie sprawia większych problemów przy transporcie, a pozwala w dowolnym miejscu, na niewielkiej przestrzeni uruchomić w pełni funkcjonalną stację roboczą (stąd nazwa ? laptop z ang. lap ? kolano, top ? wierzch, komputer trzymany na kolanach). Dzięki swym rozmiarom i możliwościom stanowią również atrakcyjną alternatywę dla dużych komputerów stacjonarnych.
Ponadto większość współczesnych notebooków jest wyposażona w dużo nowoczesnych technologii (IRDA, Bluetooth, Wi-Fi, porty USB, kartę sieciową z modemem, nagrywarkę CD/DVD, GPS itp.), pozwalających na przykład komunikować się z urządzeniami zewnętrznymi, bezprzewodowo lub przewodowo łączyć się z internetem itp. Dzięki portom USB można podłączyć do komputera zewnętrzną klawiaturę i mysz, które eliminują trudności związane z niewygodną, wbudowaną klawiaturą i touchpadem, TrackPointem lub trackballem (jeżeli nasze kontrolery mają wyjście PS/2 należy w takiej sytuacji zaopatrzyć się w przejściówkę PS/2-USB, gdyż żaden z obecnych na rynku laptopów/notebooków nie jest zaopatrzony w takie wejście.) Notebooki posiadają zazwyczaj również port pozwalający na podłączenie zewnętrznego monitora lub rzutnika, co ułatwia prowadzenie multimedialnych prezentacji czy też konferencji.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Laptop