O solarach - dla lansu czy faktycznej oszczędności?

energii, ale również fakt, że jesteśmy uniezależnieni od jakiegokolwiek dostawcy energii elektrycznej. Możemy produkować energię na własny użytek, a przy okazji nie płacić przy tym rachunków! Wydaje się to być więc naprawdę ideal

O solarach - dla lansu czy faktycznej oszczędności? selfa sklep

Oszczędności związane z ekologicznymi instalacjami

Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne mają również wiele zalet. Należą do nich nie tylko ekonomiczność i ekologiczność produkowanej energii, ale również fakt, że jesteśmy uniezależnieni od jakiegokolwiek dostawcy energii elektrycznej. Możemy produkować energię na własny użytek, a przy okazji nie płacić przy tym rachunków! Wydaje się to być więc naprawdę idealnym rozwiązaniem. Zainstalowanie obu tych instalacji ? zarówno paneli fotowoltaicznych, jak i kolektorów słonecznych ? może sprawić, że zupełnie zniwelujemy koszty związane z ogrzewaniem wody i zużywaniem prądu potrzebnego do sprawnego działania tak wielu urządzeń obecnych niemalże w każdym domu, jak lodówka, pralka czy telewizor.


Spadek wydatków i ekologia przy produkcji energii

Wytwarzanie energii zgodnie z zasadami ekologii coraz częściej staje się priorytetem. W ciągu ostatnich lat świadomość odnośnie szkodliwych sposobów produkcji energii tradycyjnymi metodami, a także większa dostępność instalacji takich, jak panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne sprawiły, że coraz większa część osób chciałaby wykorzystać taki rodzaj produkcji energii we własnym gospodarstwie domowym. Jest to nie tylko ekologiczna forma produkcji energii, ale także sposób na znaczący spadek wydatków związanych z energią elektryczną. Warto więc zastanowić się nad takim rozwiązaniem, gdy chcemy zmienić sposób uzyskiwania energii we własnym domu czy nawet w przedsiębiorstwie.


Warto wiedzieć

Zaproponowane przez Alberta Einsteina wyjaśnienie zjawiska i jego opis matematyczny oparte jest na założeniu, że energia wiązki światła pochłaniana jest w postaci porcji (kwantów) równych \displaystyle h\nu h\nu , gdzie h jest stałą Plancka, a \displaystyle \nu \nu oznacza częstotliwość fali. Kwant promieniowania pochłaniany jest przy tym w całości. Einstein założył dalej, że usunięcie elektronu z powierzchni metalu (substancji) wymaga pewnej pracy zwanej pracą wyjścia, która jest wielkością charakteryzującą daną substancję (stałą materiałową). Pozostała energia unoszona jest przez emitowany elektron. Z tych rozważań wynika wzór:

\displaystyle h\nu =W+E_k \displaystyle h\nu =W+E_k
gdzie:

h ? stała Plancka;
? ? częstotliwość padającego fotonu;
W ? praca wyjścia;
Ek ? maksymalna energia kinetyczna emitowanych elektronów.
Hipoteza kwantów wyjaśnia, dlaczego energia fotoelektronów jest zależna od częstości światła, oraz że poniżej pewnej częstotliwości światła zjawisko fotoelektryczne nie zachodzi. Einstein opublikował swoją pracę, w której wyjaśnił zjawisko fotoelektryczne, w Annalen der Physik w 1905 r.

Otrzymane równanie zostało potwierdzone doświadczalnie przez Millikana. Millikan był zagorzałym przeciwnikiem koncepcji Einsteina i przez 10 lat eksperymentował próbując ją obalić. Paradoksalnie, jego doświadczenia stały się koronnym dowodem słuszności kwantowej natury światła. Co więcej, precyzyjne pomiary Millikana umożliwiły bardzo dokładne wyznaczenie stałej Plancka. Równanie opisujące zależności energetyczne w fotoefekcie nazywane bywa równaniem Millikana-Einsteina.

W 1921 roku Einstein uzyskał Nagrodę Nobla, za specjalne osiągnięcia w dziedzinie fizyki, w szczególności za wyjaśnienie efektu fotoelektrycznego (teoria względności nie była wtedy jeszcze wystarczająco poparta obserwacjami).

Idea kwantu energii została zapożyczona przez Einsteina z prac Plancka dotyczących wyjaśnienia zjawiska promieniowania ciała doskonale czarnego.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_fotoelektryczny#Obja.C5.9Bnienie_zjawiska



© 2019 http://informator.wodzislaw.pl/