Nowoczesność i ekologiczne rozwiązania - fotowoltaika

znego miasta jest montaż w nim takich urządzeń, które pozwalają na wytwarzanie prądu elektrycznego ze światła słonecznego. W ten sposób można oświetlać lub doświetlać duże budynki miejskie. Wystarczy umieszczać na powierzchni dach

Nowoczesność i ekologiczne rozwiązania - fotowoltaika panele słoneczne dotacje poznań

Ekologiczne miasto

Osoby odpowiedzialne za rozwój współczesnych miast bardzo dużą uwagę zwracają na to, aby były one ekologiczne. Jednym ze sposobów na tworzenie ekologicznego miasta jest montaż w nim takich urządzeń, które pozwalają na wytwarzanie prądu elektrycznego ze światła słonecznego. W ten sposób można oświetlać lub doświetlać duże budynki miejskie. Wystarczy umieszczać na powierzchni dachu panele słoneczne lub ogniwa fotowoltaiczne w innej formie, żeby oświetlać budynek bez potrzeby wydawania dodatkowych pieniędzy. W chłodniejszych miastach można wykorzystywać również kolektory słoneczne dla ocieplania budynków. W ekologicznych miastach spotkać można również takie urządzenia, jak parkometry zasilane energią słoneczną.


Ciekawy fakt z Wiki - prysznic słoneczny

Prysznic słoneczny to nazwa urządzenia (ang. solar shower), które służy do podgrzewania wody do kąpieli przez promieniowanie słoneczne. Ogrzana woda gromadzona jest w zbiorniku. Różne rozwiązania techniczne wpływają na sprawność, wydajność, cenę. Prysznic słoneczny w najprostszym wykonaniu to czarna torba foliowa z końcówką natryskową i zaworkiem. Profesjonalna konstrukcja składa się z kolektora słonecznego umieszczonego na dachu, dużego zbiornika w piwnicy, systemu rur rozprowadzajacych wodę i układu sterującego.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prysznic_s%C5%82oneczny


O promieniowaniu słonecznym

Do górnych warstw atmosfery Ziemi dociera promieniowanie słoneczne o natężeniu napromieniowania 1366,1 W/m? (patrz stała słoneczna). Oznacza to, że całkowita moc docierająca do atmosfery wynosi około 174 petawatów. Około 30% tej mocy jest odbijane natychmiast w kosmos, a kolejne 20% jest pochłaniane przez atmosferę. Do powierzchni Ziemi dociera około 89 petawatów, co oznacza średnio około 180 W/m?8. Moc ta nie jest rozmieszczona równomiernie: obszar oświetlony światłem padającym prostopadle z góry może otrzymać do 1000 W/m?, natomiast obszary, na których trwa noc, nie otrzymują bezpośrednio nic. Po uśrednieniu cyklu dobowego i rocznego najwięcej energii otrzymują obszary przy równiku, a najmniej obszary okołobiegunowe. Sumaryczna energia, jaka dociera do powierzchni poziomej w ciągu całego roku, wynosi od 600 kWh/(m?*rok) w krajach skandynawskich do ponad 2500 kWh/m?/rok w centralnej Afryce. W Polsce wynosi około 1100 kWh/(m?*rok).

Z 89 petawatów docierających do powierzchni, około 0,1% jest wykorzystywane przez rośliny w procesie fotosyntezy. Zmagazynowana w ten sposób energia jest źródłem zarówno żywności, jak i paliw kopalnych. Całkowita moc wykorzystywana przez ludzi stanowi około 18 terawatów, czyli około 0,02% mocy promieniowania słonecznego. Szacuje się, że wszystkie istniejące na Ziemi złoża węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego zawierają łącznie około 430 ZJ energii, co odpowiada energii jaka dociera ze Słońca do Ziemi w ciągu 56 dni.

Cała energia promieniowania słonecznego pochłonięta przez Ziemię, również ta wykorzystana w jakikolwiek sposób przez rośliny i zwierzęta, przekształca się w ciepło, a następnie jest emitowana w postaci promieniowania podczerwonego w kosmos.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Energetyka_s%C5%82oneczna#Promieniowanie_s.C5.82oneczne



© 2019 http://informator.wodzislaw.pl/