Ile tak naprawdę warte jest mieszkanie?

wyceną małych a dużych nieruchomości jest fakt, że dokonywanie wyceny dużych nieruchomości może zająć nieco więcej czasu. Związane jest to z tym, że na dużych nieruchomościach oprócz samych domów mogą stać pomieszczenia gospodarc

Ile tak naprawdę warte jest mieszkanie? rzeczoznawca majątkowy Gorlice

Wycena małych nieruchomości

Osoby zajmujące się wyceną nieruchomości są w stanie przeprowadzić fachową wycenę praktycznie wszystkich nieruchomości. Jedyną różnicą pomiędzy wyceną małych a dużych nieruchomości jest fakt, że dokonywanie wyceny dużych nieruchomości może zająć nieco więcej czasu. Związane jest to z tym, że na dużych nieruchomościach oprócz samych domów mogą stać pomieszczenia gospodarcze i garaże. Czasami na takich nieruchomościach znajdują się także jakieś uprawy, które również mogą wpłynąć na wycenę całej nieruchomości. Wykonanie wyceny nieruchomości przydaje się w momencie jej sprzedaży oraz w momencie wzięcia takiej nieruchomości pod hipotekę podczas starania się o jakiś wysoki kredyt. Może być ona wykonywana również wówczas, gdy władze gminne chcą przejąć część nieruchomości.


Warto wiedzieć

Wartość nieruchomości ? najbardziej prawdopodobna cena, możliwa do uzyskania na rynku, przy założeniu, że strony transakcji są od siebie niezależne, i upłynął odpowiedni czas do wyeksponowania nieruchomości. Wartość nieruchomości określana jest przez rzeczoznawców majątkowych, którzy dokonują jej oszacowania w procesie wyceny nieruchomości.

W potocznym rozumieniu, wartość nieruchomości to cena, jaką nabywca jest w stanie zapłacić za nieruchomość.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Warto%C5%9B%C4%87_nieruchomo%C5%9Bci


Wspólnota mieszkaniowa - definicja, prawne fakty

Wspólnota mieszkaniowa (WM) ? ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości (zwykle jednego budynku wraz z otaczającym terenem)1.

Pojęcie wspólnoty mieszkaniowej wprowadziła ustawa o własności lokali z 24 czerwca 1994, która weszła w życie 1 stycznia 19952. Przepisy ustawy stanowią uszczegółowienie przepisów o współwłasności, które zawarte są w art. 195-221 Kodeksu cywilnego. Na początku lat 90. XX w. wraz z rozwojem przedsiębiorstw deweloperskich oraz prywatyzacji lokali należących m.in. do gmin i przedsiębiorstw państwowych wzrastała liczba budynków należących do wielu właścicieli (czasami kilkudziesięciu), a w konsekwencji wyzwań związanych z zarządzaniem tego typu nieruchomościami. Dlatego też niezbędne stało się wprowadzenie nowych uregulowań prawnych.

Wspólnota mieszkaniowa powstaje z mocy prawa z chwilą wyodrębnienia pierwszego lokalu. Powstają wówczas jakby dwie nieruchomości (posiadające odrębne księgi wieczyste): lokalowa i budynkowa. Z prawa własności nieruchomości lokalowej wynika prawo współwłasności nieruchomości budynkowej3.

Ustawa o własności lokali wprowadza szereg pojęć i procedur, których zrozumienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z członkostwa we wspólnocie mieszkaniowej m.in. przy podejmowaniu uchwał i uczestnictwie w zarządzaniu nieruchomością wspólną.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wsp%C3%B3lnota_mieszkaniowa



© 2019 http://informator.wodzislaw.pl/